Zatem jedyne co należy przemyśleć to czy taki charakter inwestycji jest dla nas atrakcyjny finansowo, a ryzyko wynikające z silnej zależności od regulacji prawnych jest dla nas akceptowalne.
Dalej to już tylko kwota pieniędzy jaką chcielibyśmy przeznaczyć na inwestycję i profesjonalny partner do jej realizacji, który przeprowadzi inwestora przez cały cykl inwestycyjny tak aby powstała w ten sposób farma fotowoltaiczna o najbardziej zbliżonych parametrach do oczekiwań inwestora.
Trzeba tu szczególnie podkreślić, że każdy inwestor chce aby jego inwestycja była jak najniższa w kosztach realizacji i odnosi to bardzo często do krótkiego czasu jej budowy, całkowicie pomijając okres długoterminowej eksploatacji. Jest to niestety poważny błąd, który w okresie min. 25 letniej eksploatacji farmy może nas sporo kosztować. Nie koniecznie muszą to być straty w nieprzewidywanych kosztach utrzymania i eksploatacji ale w dużej mierze mogą to być straty wynikające z mało uchwytnej dla inwestora zaniżonej z różnych powodów produkcji energii.
To czego nie wyprodukujemy z uwagi na awarie czy zaniechania serwisowe, błędy w założeniach projektowych i oczywiście z uwagi na jakość zastosowanych komponentów farmy solarnej zbiera się wat do wat i jest realnie policzalne w utraconych korzyściach.
Zatem firma realizująca tego typu inwestycje musi być nie tylko instalatorem i dostawcą usług serwisowych. Przede wszystkim musi być Partnerem inwestora na wielu płaszczyznach realizacji takiej inwestycji.
Przykład wyglądy profesjonalnej farmy solarnej: