… czyli ogólnie OZE, to nie tylko nasza praca, to przede wszystkim nasza pasja. Dlatego nie mogło nas zabraknąć w miejscach gdzie toczą się losy energetyki odnawialnej w naszym kraju, a w szczególności losy fotowoltaiki prosumenckiej. Starania o jak najlepsze warunki dla tej technologii szczególnie w zakresie wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne pochłonęły nas tak bardzo, że ucierpiała na tym aktualność naszej strony internetowej. Mamy nadzieję, że wspólny interes, o który zabiegamy również w imieniu i na pożytek naszych klientów to wszystko zrekompensuje. Procedowanie ustawy o OZE zbliża się do upragnionego końca dlatego szczególnie teraz wysiłek aby przyjęte prawo było korzystne dla społeczeństwa jest dla nas tak ważny.
Jako członek Związku Pracodawców Branży Fotowoltaicznej od ponad roku uczestniczymy w szeregu konsultacjach. Składaliśmy swoje uwagi i propozycje m.in. w ramach konsultacji technicznych do projektu „PROSUMENT” wdrażanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki uczestniczyliśmy w spotkaniach konsultacyjnych, których efektem było zbliżanie stanowisk co do sposobów wparcia fotowoltaiki. Zwracaliśmy uwagę na kwestie jakościowego odbioru realizowanych instalacji prosumenckich tak aby realizowane inwestycje dawały jak najlepsze efekty z przekazywanych na ten cel pieniędzy publicznych i pozwalały cieszyć się długoletnimi korzyściami ich beneficjentom.
Nie mogło nas również zabraknąć w miejscu najważniejszym tj. w trakcie konsultacji społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki oraz przy pracach sejmowych nad przyjętym projektem ustawy. Byliśmy i jesteśmy obecni wszędzie tam gdzie prawo i system pozwalają na działania mogące wesprzeć głos społeczeństwa w zakresie chęci instalacji paneli słonecznych do produkcji energii na własne potrzeby. Swoje propozycje uregulowania w ustawie o OZE statusu prosumenta oraz net meteringu wygłosiliśmy i złożyliśmy do protokołu na komisji nadzwyczajnej w trakcie wystąpienia publicznego, które odbyło się w dniu 15.09.2014 r.
W staraniach o dobre prawo dla energetyki odnawialnej nie zapomnieliśmy jednak o poszerzaniu portfolio naszych produktów i usług. Do niewątpliwie jednych z najlepszych produktów branży PV jakie ma w swojej ofercie IBC-SOLAR dołożyliśmy również najwyższej jakości krajowe panele słoneczne (moduły fotowoltaiczne) polskiej firmy SOLAR-ENERGY S.A. Rozpoczęliśmy współpracę z renomowaną i doświadczoną w projektowaniu i realizacji instalacji pomp ciepła firmą S.C. EKO.
Wszystkie powyższe działania mają na celu zapewnienie naszym klientom kompleksowej obsługi w zakresie najbardziej optymalnego rozwiązania w energetyce odnawialnej jakim jest hybrydowe rozwiązanie polegające na połączeniu korzyści z instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki. Połączenie tych dwóch technologii pozwala na zwiększanie efektów ekonomicznych płynących z oszczędności w zakresie energii elektrycznej i cieplnej. Ponadto oba rozwiązania cechuje bezobsługowość urządzeń nie licząc normalnych okresowych przeglądów serwisowych. Zatem można przyjąć w pewnym uproszczeniu, że koszty inwestycyjne będą jedynymi znaczącymi kosztami tego rozwiązania na najbliższe około 30 lat.
Aby nasza oferta była kompletna prowadzimy również dla naszych klientów działania związane z pozyskiwaniem środków finansowych na potrzeby inwestycji m.in. dotacje, kredyty, leasing. Szczególnie polecanym przez nas najbliższym i realnym sposobem na wsparcie inwestycji w OZE, będzie wchodzący w połowie I kw. 2015 r. program „Prosument” prowadzony przez NFOŚiGW. W tym okresie powinny pojawić się już możliwości pozyskiwania dotacji z programu „Prosument” dla osób fizycznych na bazie kredytów bankowych dostępnych z listy banków, które przystąpią do programu.
Wnioski na potrzeby pozyskiwania dotacji w programie „Prosument” będziemy realizować w cenie inwestycji bez dodatkowych kosztów dla klienta.
To co wyróżnia nas z pośród konkurencji to jakość nie tylko dostarczanych produktów i usług ale przede wszystkim umiejętność takiego doboru instalowanych technologii aby efekt ekonomiczny był możliwie najlepszy. Znajomość nie tylko w zakresie fotowoltaiki ale również w zakresie prawa i finansów pozwala dobierać tak strategię inwestycyjną aby nic nie zaskakiwało inwestora po zakończeniu realizacji. Mało kto zwraca dziś uwagę na fakt, że przyjęte w naszym kraju wsparcie technologii OZE głównie na poziomie inwestycyjnym, zmusza w szerokim zakresie do stosowania inżynierii finansowej aby powstające rozwiązanie miało również sens ekonomiczny. Dlatego wszystko co uda nam się prawidłowo skalkulować na tym etapie będzie procentowało w przyszłości.
Nasza dewiza to:
„Ustal realia prawne, finansowe i technologiczne a dopiero prezentuj efekt ekonomiczny inwestycji”
Na opłacalność inwestycji w OZE ma wpływ wiele czynników indywidulanych dlatego kluczowe dla zadowolenia klienta jest zebranie i zbilansowanie ich tak, aby ocena była jak najbardziej obiektywna. Najczęściej bywa tak, że to co jest dobre u sąsiada, wcale nie musi być równie dobre dla nas, a przynajmniej nie w takim samym zakresie.
Dlatego nasi klienci zanim wydadzą jakiekolwiek pieniądze na realizacje inwestycji dostają wariantowy raport z ekonomiki inwestycji, aby móc podjąć decyzję na bazie faktów, a nie mitów.